Vi hadde en kalkun på 5.5 kg. Oppskriften er basert på fremgangsmåte som er beskrevet i Modernist Cuisine at Home.
Kalkunen tas opp og tines 2 dager i forveien på lav temperatur (hvis en ikke kjøper fersk kalkun).
Bland opp 300 ml saltlake med 18 gr salt, bruke en 50 ml sprøyte og sprøyt 50 ml lake i nakke samt begge bryst og lår, prøv å fordele laken i kjøttet.
La kalkunen ligge kaldt i ytterlige et døgn.
Forvarm ovnen til 70 grader (hvis ovnen ikke har så lave innstillinger bruk 100 grader). Før kalkunen settes inn i ovnen skoldes den med kokende vann og avkjøles med isvann. Deretter tørkes den og pensles med rikelig med vanlig soyasaus.
Sett kalkunen inn midt i ovnen og stek den til kjernetemperaturen er 64 grader (den bruker vanligvis 1 time pr kilo). Skru så av ovnen og la den hvile et par timer.
Pensle hele kalkunen med klaret smør og varm ovnen opp til 250 grader med grillelement på i 5-7 min (pass på så du ikke svir den), skru ned til 175 grader uten grillelement til kjernetemperaturen er 60 – 62 grader.
Pakk kalkunen inn og la den hvile 10 -15 min før du skjærer den opp og serverer den.
Vi serverte kalkunen med poteter, smørdampede gulrøtter, rosenkål med baconbiter, waldorfsalat og en god saus.
Legg inn en kommentar